دفاع شخصی

دفاع شخصی

دوره دفاع شخصی

همراه با مدرک بین المللی پایان دوره دفاع شخصی

دفاع شخصی از دوره های آموزشی محبوب در میان سایر دوره ها به شمار می‌رود.

دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

آشنایی با تاریخچه دفاع شخصی و فلسفه آموزش دفاع شخصی:

دفاع شخصی از نظر اجتماعی و حقوقی یك امر لازم برای هر فرد جامعه است چرا كه عوامل مختلف اجتماعی انسان را وادار می سازد در مقابل حوادث غیر مترقبه خود را آماده نگه داشته تا بتواند كمترین آسیب را ببیند.
ناگفته نماند كه دفاع شخصی بطور طبیعی یك امر ذاتی بوده كه از بدو تولد فرد با او در رابطه می باشد، بطور مثال رد كردن یك حشره از روی صورت خود یك عامل دفاع شخصی می باشد.

مربیگری دفاع شخصی - حکم دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

تعریف آموزش عمومی دفاع شخصی و سلاح های سرد:

در ایران رشته های ورزشی رزمی زیادی مشغول فعالیت بوده كه همه آنها در نهایت به دفاع شخصی ختم می شوند، ولی یك فرد باید جهت آموزش مدت زمان طولانی را برای فراگیری حركات طی نماید تا بتواند آموزش دفاعی را فرا بگیرد.
اما سبك (دفاع شخصی و سلاحهای سرد) با شیوه جدیدی كه در امر آموزش دارد، می تواند فرد را در هر رده سنی و با هر جنسیتی كه باشد در مدت زمان كوتاه و با حركات كاربردی به آمادگی نسبی برساند.

تعریف مربی دفاع شخصی

مربی به شخصی گفته می شود كه در دوره های آموزش مربیگری شركت نموده آزمون‌های (تئوری و عملی) را با موفقیت به پایان رساند و در پایان بتواند به اخذ گواهینامه مربیگری نائل آید و از نظر معنوی فردی ساخته شده و دارای تعادل روحی باشد.

در آکادمی sic می‌توانید زیر نظر بهترین اساتید بین المللی آموزش ببینید و در پایان، گواهینامه و مدرک بین المللی دفاع شخصی را دریافت کنید.

آکادمی اس آی سی دوره های خود را تحت استانداردهای بین المللی برگزار کرده و تمامی استاندارد ها و سرفصل های تعیین شده بین المللی را اجرا می‌کند. هنرجویان پس از اتمام دوره می‌توانند در آزمون دوره شرکت کرده و مدرک مربوطه را دریافت کنند. این مدرک دارای ارزش بین المللی می‌باشد.

مربیگری دفاع شخصی - حکم دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

گروه آموزشی:

ورزشی تفریحی

جهت مشاهده سایر دوره های گروه به قسمت ورزشی تفریحی مراجعه کنید.

مدت دوره دفاع شخصی:

مدت زمان دوره های دفاع شخصی بسته دوره انتخابی و داشتن سابقه ورزشی و یا عدم سابقه ورزشی و یا غیرمرتبط بودن سابقه ورزشی هنرجو متفاوت می‌باشد.

پیش نیاز دوره دفاع شخصی (مدرک دفاع شخصی):

بدون پیش نیاز

این دوره (دوره دفاع شخصی) بدون پیش نیاز است.

دوره دفاع شخصی به شیوه‌ای طراحی شده است. که همه افراد حتی بدون داشتن کمترین اطلاعات در این خصوص امکان شرکت در این دوره را دارند.

از آن جایی که این دوره مباحث را از صفر تا صد به شرکت کنندگان آموزش می‌دهد. حتی افرادی که هیچ پیش زمینه ای ندارند نیز می توانند در این دوره شرکت کرده و در پایان به یک فرد حرفه ای تبدیل شوند. بنابر این اگر تازه با این رشته آشنا شده‌اید و به آن علاقه پیدا کرده‌اید. می‌توانید، با خیالی آسوده و بدون هیچ نگرانی در این دوره ثبت نام نمایید.

در دوره دفاع شخصی آکادمی اس آی سی سعی شده است که تمام مطالب و مهارت‌های مورد نیاز هنرجو را پیش بینی نموده و مطالب آموزشی را از پایه به شرکت کنندگان منتقل نماید.

ممکن است بسیاری از شرکت کنندگان این دوره دانش یا تجربه کاری قبلی در این زمینه نداشته باشند، که جای نگرانی نیست و می‌توانند با شرکت در این دوره (دوره دفاع شخصی) توانایی های مورد نیاز خود را کسب نمایند.

مربیگری دفاع شخصی - حکم دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

موارد مختلف جهت آموزش در دوره دفاع شخصی (انتخابی هنرجو):

 1. آشنایی با مفاهیم ابتدایی دفاع شخصی
 2. آشنایی با ابزار و سلاح های سرد در درگیری خیابانی و دفاع شخصی
 3. کار با سلاح سرد (نانچیکو، چوب، تونفا، شمشیر، سای و …)
 4. انواع گارد رزمی
 5. انواع افت
 6. روش درگیری غیرتهاجمی
 7. دفاع یقه و یقه گیری
 8. دفاع مچ
 9. دفاع گردن
 10. دفاع کمر
 11. دفاع سلاح نانچیکو
 12. دفاع چوب
 13. دفاع کارد (چاقو)
 14. دفاع شمشیر
 15. و…

مدرک دوره دفاع شخصی:

هنرجو پس از گذراندن دوره شیرینی پزی موفق به دریافت گواهینامه s.i.c آلمان با استعلام بین المللی (ریجستر کد) می‌شود. همچنین افرادی که مهارت کافی در زمینه دفاع شخصی دارند و نیازی به دوره دفاع شخصی در خود احساس نمی‌کنند، می‌توانند تنها با شرکت در آزمون و یا ارسال رزومه کاری خود نسبت به گرفتن مدرک بین المللی دفاع شخصی اقدام کنند.

همچنین اساتید و هنرجویان دارای رزومه ورزشی از سایر سبک ها و رشته های رزمی می‌توانند اقدام به تطبیق احکام خود و دریافت مدرک بین المللی نمایند.

لازم به ذکر است در شهرهایی از ایران که نمایندگی یا اساتید فعالی در حال همکاری با آکادمی اس آی سی هستند شما می‌توانید تماس گرفته و با مراجعه به نماینده آکادمی اقدام به اخذ مدرک خود نمایید.

مربیگری دفاع شخصی - حکم دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

مدرک دوره دفاع شخصی – دوره دفاع شخصی – دوره آموزش دفاع شخصی – مدرک مربیگری دفاع شخصی – مدارک دان دفاع شخصی – دان بین المللی

همچنین با شرکت در دوره های حضوری و یا دوره های مجازی و طی کردن استانداردهای سبک دفاع شخصی و سلاح سرد می توانید احکام فدراسیونی این سبک را کسب نمایید.

روش دریافت احکام فدراسیونی سبک دفاع شخصی و سلاح سرد

شرایط و نحوه ارتقاء كمربند سفید تا مشكی دان 10

کمربند زرد

وسیله آموزشی: نانچیكو

هدف آموزش: اجرای 60 تكنیک نانچیكو كه حكم الفبای نانچیكو را دارد و در پایان هنرجو توانایی مهار یا هدایت نانچیكو را در اطراف خود دارد.

مدت آموزش: 1 الی 3 ماه به طوری كه هنرجو همگام با كلاس پیش رود، البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 60 تكنیك انفرادی نانچیكو در زمان زیر 2 دقیقه بطوری كه هر تكنیک تنها یك بار زده شود.

آمادگی جسمانی: در این رده كمربند انگشتان دست و مچ و بازو و كتف از آمادگی خوبی برخوردار می‌شود.

فنون آموزشی: اجرای 15 عدد دفاع شخصی گرفتن مچ دست.

کمربند سبز

وسیله آموزشی: نانچیكو

هدف آموزش: اجرای 2 كاتا نانچیكو تک (کاتای نانچیکو بین الملل) یک کاتای کاربردی و یک کاتای نمایشی، كه هنرجو بعد از به پایان رساندن این دوره كاربردی خواهد توانست در مبارزات و یا نمایش های نانچیكو هنرنمایی نماید و در آن شكل منطقی پیدا كند.

همچنین در این دوره سرعت عمل فرد بالا رفته و خواهد توانست از نانچیكو بعنوان یک وسیله دفاعی استفاده نماید.

مدت آموزش: 1 الی 3 ماه به طوری كه هنرجو همگام با كلاس پیش رود، البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 60 تكنیك انفرادی نانچیكو در زمان زیر 2 دقیقه بطوری كه هر تكنیک تنها یك بار زده شود.

آمادگی جسمانی: در این مقطع از تمرینات عضلات پا و دست انعطاف پذیر شده و از سرعت عمل قابل قبولی برخوردار خواهند شد.

فنون آموزشی: پانزده عدد دفاع شخصی گرفتن یقه (رهایی و واکنش متقابل).

مربیگری دفاع شخصی - دان دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

کمربند قرمز

وسیله آموزش: نانچیكو 2 تایی

هدف آموزش: اجرای تكنیک های دو فکری نانچیكو و 2 كاتای دوبل نانچیكو (کاتای بین المللی) كه هنرجو بعد از آموختن موارد یاد شده قادر خواهد بود همزمان با هر دو دست خود از نانچیكو استفاده نماید و همچنین توانایی آنرا پیدا كرده است كه در حمله ها و یا دفاع عكس‌العمل سریع تری از خود نشان دهد و انعطاف بدن در این دوره در حد خوبی بالا خواهد بود.

مدت آموزش: 1 الی 4 ماه به طوری كه هنرجو همگام با كلاس پیش رود، البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای حركت انفرادی و 2 كاتا با قدرت و سرعت منطقی و اجرا در زوایای صحیح كاتاها.

آمادگی جسمانی: قدرت عضلات دست و پا بالا رفته و از نظر تمركز رشد بالایی را پیدا می كند. اصطلاحاً دو فكری را هنرجو می آموزد.

فنون آموزشی: 15 عدد دفاع شخصی گرفتن گردن و موی سر.

کمربند قهوه ای

وسیله آموزش: چوب

هدف آموزش: اجرای 30 تكنیك انفرادی چوب و 2 كاتا چوب (1 کاتای کاربردی چوب و 1 کاتای چوب نمایشی) در این رده كمربندی هنرجو توانایی خاصی را در رابطه با فراگیری  سلاح چوب پیدا خواهد کرد.

 1. قادر خواهد بود ضربات حمله كننده را از خود دفاع کند.
 2. قادر خواهد بود به شكل صحیح و با سرعت خوبی حمله کند.
 3. در این رده ترس هنرجو از مبارزه كاسته می شود.
 4. انعطاف خوبی را می تواند به بدن خود دهد.

مدت آموزش: 1 الی 4 ماه به شرط فعالیت مثبتی كه هنر جو از خود نشان دهد. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای صحیح 2 كاتای چوب با سرعت و قدرت لازم و اجرای 30 حركت انفرادی.

آمادگی جسمانی: دراین رده از كمربند كل بدن از آمادگی خوبی برخوردار می‌شود و همچنین قدرت فكر و بینایی نسبت به اجرای تكنیك در حد مطلوبی بالا می رود.

فنون آموزشی: 15 عدد دفاع شخصی گرفتن كمر و پا.

کمربند مشکی

وسیله آموزشی: تونفا

هدف آموزشی: اجرای 25 تكنیک انفرادی و 5 كاتای تونفا تک و 2 كاتای تونفا دوبل بین الملل.

در این رده كمربند هنرجو چنان تسلطی پیداد خواهد كرد كه در مقابل حملات دفاع و یا بلافاصله حمله نمایند.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس درس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 25 تكنیك انفرادی و 2 كاتای تونفا تك و 2 كاتای تونفا دوبل در سرعت و زمان مطلوب و عكس العمل منطقی و به موقع.

آمادگی جسمانی: انگشتان دست و مچ و كتف همراه با حركات موزون پا و جابجایی بدن در اشكال مختلف و انعطاف بدن در حد مطلوب انجام می گیرد.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل ضربات چوب توسط سلاح نانچیكو و همچنین بدون سلاح.

مدرک مربیگری دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

کمربند مشکی دان 1

وسیله آموزش: شمشیر

هدف آموزش: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا شمشیر بین الملل. در این رده كمربند هنرجو قادر خواهد بود وسیله آموزشی را به زیبایی حركت داده و از آن وسیله به خوبی استفاده کند.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه خواهد بود با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آموزش: اجرای تكنیكهای انفرادی و 2 كاتای شمشیر در سرعت و زمان مطلوب و عكس العمل به موقع و منطقی.

آمادگی جسمانی: انگشتان دست و مچ و كتف همراه با حركات موزون پا و دست و انعطاف بدن در حد مطلوب انجام می گیرد.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل ضربات دست و پا.

کمربند مشکی دان 2

وسیله آموزش: سای

هدف آموزش: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا در این رده هنرجو قادر خواهد بود در مقابل حركات عكس العمل خوبی را داشته و از خود دفاع کند.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه خواهد بود با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتای سای درسرعت و زمان مطلوب همراه با انعطاف، عكس العمل سازی به موقع.

آمادگی جسمانی: انگشتان دست و مچ از انعطاف و سرعت بسیار خوبی برخوردار خواهد شد.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل ضربات شمشیر و مشابه آن.

کمربند مشکی دان 3

وسیله آموزش: كارد

هدف آموزش: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا و دفاع شخصی كارد و پرتاب كارد. هنرجو در این رده از كمربند قادر خواهد بود با انگشتان خود وسایل كوچک را نیز به زیبایی به حركت در آورد.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا و دفاع شخصی همراه با سرعت و انعطاف.

آمادگی جسمانی: در این رده قدرت دید و عكس العمل فرد در مقابل ضربات بالا رفته و اعتماد به نفس خوبی پیدا خواهد كرد.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل ضربات كارد.

کمربند مشکی دان 4

وسیله آموزش: زنجیر

هدف آموزش: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا. در این رده از كمربند هنرجو قادر خواهد بود از هر وسیله متحركی به نحو مطلوبی استفاده نماید.

مدت آموزش: 3 الی4 ماه با توجه به حضور منظم و فعال هنرجو در كلاس درس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجراء صحیح 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا زنجیر همراه با سرعت لازم.

آمادگی جسمانی: در این رده از كمربند اعضاء بدن از انعطاف خوبی برخوردار خواهد شد و مچ دست و بازوها از قدرت خوبی برخوردار می گردد.

دفاع شخصی: 10 عدد دفاع شخصی در مقابل حركات دوار (زنجیر، طناب و…)

کمربند مشکی دان 5

وسیله آموزش: سانچاكو

هدف آموزش: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 5 كاتا در این رده كمربند هنرجو قادر خواهد بود از وسایل دوار و ثابت به خوبی استفاده نموده و حركات موزونی را به وجود آورد.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه بوده با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا با سرعت و انعطاف خوب و به موقع.

آمادگی جسمانی: كلیه اعضاء بدن از سرعت و قدرت خوبی برخوردار خواهد گشت.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل ضربات چوب، شمشیر، زنجیر،…

مدرک مربیگری دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

کمربند مشکی دان 6

وسیله آموزش: چوب كوتاه

هدف آموزش: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا در این رده كمربند هنرجو قادر خواهد بود با دو دست در مقابل ضربات دوار و ثابت از خود دفاع کرده و حركات موزونی را به وجود آورد.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه بوده با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 10 تكنیك انفرادی و 2 كاتا با سرعت و انعطاف خوب و به موقع.

آمادگی جسمانی: كلیه اعضاء بدن از سرعت و قدرت خوبی برخوردار خواهد شد و همچنین قدرت تمركز فرد در حد مطلوبی بالا می رود.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل ضربات چوب، تونفا و شمشیر

کمربند مشکی دان 7

وسیله آموزش: چوب و تونفا – شمشیر و سای

هدف آموزش: اجرای 3 كاتا مبارزه (چوب و تونفا) و اجرای 3 كاتا مبارزه (شمشیر و سای) در این رده كمربند هنرجو قادر خواهد بود در مقابل ضربات به شكل منطقی استفاده کرده و توانایی های فكری و فیزیكی خود را به حد مطلوب بالا برساند.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه بوده با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 3 كاتا مبارزه (چوب و تونفا) و اجرای 3 كاتا مبارزه (شمشیر و سای) با سرعت و انعطاف خوب و به موقع.

آمادگی جسمانی: در این رده فرد با توجه به توانایی های فیزیكی در حد مطلوبی اعتماد به نفس داشته و قادر خواهد بود مقابل هجوم ها خونسردی خود را حفظ كرده و دفاع کند.

فنون آموزشی: 15 عدد دفاع شخصی در مقابل در گیری های خیابانی بدون وسیله

کمربند مشکی دان 8

وسیله آموزش: چوب بلند و دو چوب كوتاه – سانچاكو و چوب

هدف آموزش: اجرای 2 كاتا مبارزه (چوب بلند و دو چوب كوتاه) و اجرای 2 كاتا مبارزه (سانچاكو و چوب) در این رده كمربند هنرجو قادر خواهد بود در مقابل ضربات به شكل منطقی استفاده نموده و توانایی های فكری و فیزیكی خود را به حد مطلوب بالا برساند.

مدت آموزش: 3 الی 4 ماه بوده با توجه به حضور فعال هنرجو در كلاس. البته در دوره های خصوصی این مدت بسته به مهارت یادگیری هنرجو می‌تواند به شدت کاهش یابد.

كیفیت آزمون: اجرای 3 كاتا مبارزه (چوب و تونفا) و اجرای 3 كاتا مبارزه (شمشیر و سای) با سرعت بالا و انعطاف پذیری بسیار خوب

آمادگی جسمانی: در این رده فرد با توجه به توانایی های فیزیكی در حد مطلوبی اعتماد به نفس داشته و قادر خواهد بود مقابل هجوم ها خونسردی خود را حفظ كرده و دفاع نماید.

دفاع شخصی: 15 عدد دفاع شخصی در درگیری های خیابانی در مقابل افراد متجاوز كه دارای وسایل مختلف می باشند.

مدرک مربیگری دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

کمربند مشکی دان 9

نوع آموزش: دفاع در مقابل 3 نفر فرد مسلح به (چاقو – چوب – شمشیر)

هدف آموزش: مبارزه با سه نفر فرد مسلح به (چاقو – چوب – شمشیر) که در زمان 2 دقیقه از هر وسیله باید 3 تکنیک متفاوت زده شود.

كیفیت آزمون: کلیه حرکات باید در مدت زمان 2 دقیقه انجام گیرد در حالت آهسته و در حالت سرعت کلیه تکنیکها باید مشخص و فنی باشند.

کمربند مشکی دان 10

نوع آموزش: دفاع در مقابل 5 نفر مهاجم و مبارزه توسط تونفا با 2 فرد مسلح به (سانچاکو – دوچوب)

هدف آموزش: مبارزه با پنج نفر مهاجم و از پا انداختن آنها (یا قفل کردن آنها) و همچنین با داشتن سلاح تونفا در دست مبارزه با دو نفر مسلح به (سانچاکو – دوچوب)

كیفیت آزمون: کلیه حرکات باید در مدت زمان 5 دقیقه انجام گیرد در حالت آهسته و در حالت سرعت کلیه تکنیک ها باید مشخص و فنی باشند.

مدرک مربیگری دفاع شخصی - مدرک دفاع شخصی

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =