دوره مکانیک خودرو - مدرک مکانیک خودرو

دوره مکانیک خودرو

دوره مکانیک خودرو

همراه با مدرک بین المللی پایان دوره

آموزش مکانیک خودرو بدلیل بازار کار خوبش از دوره های محبوب و پرطرفدار در بین هنرجویان است. این روزها مکانیک خودرو بازار کارش از روزهای قبل داغ تر شده و روز به روز هم بهتر می شود. در اکثر تعمیرگاه ها و شرکت ها نیاز به فرد متخصص در این زمینه احساس میشود. یک مکانیک حرفه ای خودرو باید بتواند عیوب خودرو را تشخیص داده و توانایی رفع عیوب را داشته باشد.

مکانیک خودرو چه کسی است؟

مکانیک خودرو به کسی می‌گویند که وظیفه تعمیر خودرو را برعهده دارد. فرد مکانیک می‌بایست به صورت تجربی و دانشی، با انواع تعمیرات خودرو آشنایی داشته و به آن مسلط باشد. در واقع می‌توانیم بگوییم که یک مکانیک خودرو فردیست که وظیفه بازدید، تشخیص و رفع عیب خودرو؛ از تنظیم در و قفل گرفته تا تنظیم و تعمیر موتور را برعهده دارد.

هر فردی که تعمیر خودرو بلد باشد، الزاماً یک مکانیک خوب محسوب نمی‌شود. مکانیکی یک تخصص و حرفه است و مانند هر شغل دیگر، فردی که به دنبال این حرفه و تخصص می‌رود، برای موفقیت باید یک سری ویژگی‌ها و مهارت‌ها را کسب کند.

دوره مکانیک خودرو - مدرک مکانیک خودرو

فرقی نمی‌کند که شما جزء افرادی باشید که هر روز از خودروی شخصی استفاده می‌کنید یا برای اجتناب از ترافیک‌های سرسام آور، استفاده از حمل و نقل عمومی را ترجیح می‌دهید. قطعاً برایتان پیش آمده که خودرو خود یا یکی از اطرافیانتان دچار مشکل شده باشد. معمولا در چنین شرایطی، شما به دنبال یک مکانیک ماهر می‌گردید زیرا نمی‌خواهید خودروی خود را به دست هر تعمیرکار در دسترسی بسپارید.

اگر تعمیرکار خودرو شما فرد با تجربه و ماهری نباشد، شما متحمل هزینه‌های سنگین مالی و روانی می‌شوید. اما در این مواقع چگونه تشخیص می‌دهید که یک مکانیک، در کار خود حرفه‌ایست؟ آیا با ویژگی‌های یک مکانیک ماهر آشنایی دارید؟ اگر جواب این سوال‌ها را بدانید، با خیال راحت می‌توانید خودروی خود را به یک مکانیک ماهر و حرفه‌ای بسپارید.

آموزش مکانیک خودرو از دوره های پرسود و کاربردی است. با توجه به اینکه تعداد وسایل نقلیه در کشور ما زیاد است به طوری که به ازای هر خانواده یک وسیله نقلیه وجود دارد و از آنجایی که وسیله نقلیه به دلایل مختلف دچار مشکل می شود نیاز به تعمیرات آن امری ضروری می باشد. تعمیرات مکانیک خودرو نیاز به تخصص دارد و هر کسی قادر به انجام آن نیست.

یکی از بهترین راه های یادگیری تعمیرات خودرو شرکت در دوره های مکانیک خودرو است که به صورت تخصصی کلیه مباحث مکانیک خودرو را پوشش داده و آموزش را متناسب بازار کار و به صورت برگزار می کند. (دوره مکانیک خودرو آکادمی اس آی سی) هدف از برگزاری دوره آموزش مکانیکی تربیت نیروی ماهر جهت ورود به بازار کار است.

فردی که به شکل عملی و تخصصی با تعمیرات خودرو به صورت کامل و حرفه ای آشنایی داشته و مسلط به امور تعمیرات و رفع عیوب اتومبیل و ماشین آلات باشد و بر همه‌ی قسمت‌های مکانیکی و الکتریکی ماشین ها از سیستم تهویه گرفته تا سیستم های امنیتی اشراف کامل داشته و مهارت کامل در عیب یابی و حل مشکلات الکتریکی را داشته باشد، یک مکانیک خودروی حرفه ایست.

تکنولوژی و صنایع مختلف روز به روز در حال رشد و شکوفایی هستند. در این بین صنعت خودرو نیز گسترش ویژه ای در بین صنایع مختلف دارد. مطابق با آمار ارایه شده صنعت خودرو در بین صنایع بعد از صنعت نفت رتبه ی دوم را در کشور دارد. نوآوری و تحقیقات در صنعت خودرو در حال گسترس و توسعه می‌باشد. به طوریکه هر روز نظاره‌گر رشد و شکوفایی این صنعت هستیم.

دوره مکانیک خودرو - مدرک مکانیک خودرو

با توجه به رشد روز افزون صنعت خودرو و همچنین برطرف نمودن نیازهای این صنعت، تولید نگهداری و مراقبت اصولی از خودرو تبدیل به یکی از نیازهای جامعه شده است. همانطور که در عرصه‌ی تولید خودرو نیازمند تیم متخصص و با تجربه در امور تولید هستیم، در عرصه ی نگهداری و مراقبت از خودرو نیز نیازمند افراد آگاه و با تجربه در امور مکانیک خودرو نیز می باشیم.

لذا با توجه به اهمیت صنعت تولید خودرو در جهان، به اهمیت رشته ی مکانیک خودرو در این عرصه پی می بریم. رشته ی تخصصی مکانیک خودرو یکی از زیر شاخه های رشته ی گروه مکانیک بوده و در آن آموزشهای لازم در زمینه ی صنعت خودرو ارایه می شود. (دوره مکانیک خودرو آکادمی اس آی سی)

به منظور ارتقا سطح آموزش و کیفیت در زمینه ی صنعت خودرو سازی، از زمان پیدایش موتورهای احتراقی تا به امروز آموزش‌های تخصصی در زمینه‌ی پژوهش، راه اندازی، تعمیرات و … به دانشپذیران و فراگیران ارایه می‌شود.

فراگیران دوره مکانیک خودرو، دروس نقشه کشی، عمومی و تخصصی، محاسبات فنی، شناسایی مولدهای قدرت، سوخت رسانی، موتورهای دیزلی، فیزیک، را فرا گرفته و بر نوع کار قطعات مختلف احاطه پیدا کرده و توانایی رفع مشکلات و معایب را پیدا می‌کنند.

دوره مکانیک خودرو - مدرک مکانیک خودرو

اگر علاقه‌ی خاصی به خودرو داشته و از کارهای فنی و مکانیکی لذت می‌برید، این شغل می تواند برای شما مناسب باشد. خودرو سازی و خودرو از صنایع خاص و مهم هر کشور تلقی شده و متخصصان و تکنسین‌های بسیاری با این صنعت مهم در ارتباط هستند. از جمله مکانیک های خودرو یکی از افراد متخصص در این صنایع می‌باشند.

هر فردی که اتومبیل داشته باشد، دست کم یکبار به تعمیرگاه خودرو مراجعت کرده است. مکانیک های خودرو وظیفه‌ی بازدید، شناسایی و رفع عیوب خودرو را بر عهده دارند.

تکنسین های مکانیک خودرو باید مهارت‌های خاصی در زمینه‌ی عیب‌یابی و حل مشکلات دارا بوده و فردی دقیق، پر حوصله و با دقت باشند. کسب تجربه و مهارت در این شغل بسیار مهم است. همچنین داشتن روحیه خوب و برقراری تعامل اجتماعی با افراد یکی دیگر از پیش نیازهای این شغل بوده و باعث می شود بتواند اطمینان مشتریان را به خود جلب کرده و خدمات مناسبی را به آنان ارایه دهد.

ارایه خدمات با کیفیت عالی، استفاده از قطعات مرغوب و تحویل به موقع خودرو به مشتری و همچنین رعایت اعتدال در تعیین هزینه‌ی دستمزد باعث می شود روز به روز به اعتبار و تجربه ی مکانیک های خودرو افزوده شود.

مدرک مکانیک خودرو - دوره مکانیک خودرو

ویژگی‌های یک مکانیک ماهر ( مبحثی از دوره مکانیک خودرو)

مهارت‌ برقراری ارتباط مؤثر

یک مکانیک باید هنر برقراری ارتباط با مشتریان را داشته باشد و به آنها احترام بگذارد. اگر تعمیرکار خودرویتان در کنار کیفیت کار، برخورد مناسبی هم داشته باشد شما برای دفعات بعدی به او مراجعه می‌کنید و بدون شک آن مکانیک را به اطرافیان خود نیز معرفی می‌کنید. اما اگر مکانیک کم حوصله باشد، با مشتری با لحن تند صحبت کند و برخورد بدی داشته باشد، در این صورت تمام مشتری‌های وفادار خود را از دست خواهد داد.

همچنین یک مکانیک ماهر باید بتواند توضیحات اختصاصی در مورد قطعات و عیب و ایراد‌های خودرو را برای مشتریان به زبان رسا، ساده و قابل فهم توضیح دهد و از به‌کاربردن کلمات یا اصطلاحات تخصصی خودداری کند.

مهارت‌های فنی

یک مکانیک ماهر اجزا و ساختار انواع خودروها را می‌شناسد و توانایی عیب یابی درست خودروها را دارد، همچنین می‌تواند با ابزارهای مختلف کار کند. یک مکانیک با تجربه می‌داند که یک اشتباه جزئی، در هر قسمت از خودرو ممکن است منجر به حادثه شود و خسارات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. او می‌بایست با دقت بالا، تمرکز و حساسیت کار تعمیر خودرو را انجام دهد.

توانایی تشخیص سریع مشکل

امروزه بسیاری از افراد با استفاده از خودروهایشان امرار معاش می‌کنند و خودرو منبع درآمد آنها محسوب می‌شود، درنتیجه نمی‌توانند مدتی طولانی خودرو خود را در تعمیرگاه قرار دهند. اینجاست که توانایی تشخیص درست و سریع‌ مشکل اهمیت زیادی پیدا می‌کند و مکانیک باید بتواند در‌ یک زمان کوتاه، خودرو را تعمیر کرده و به مشتری تحویل دهد.

آشنایی با تکنولوژی روز (دوره مکانیک خودرو)

صنعت خودروسازی روز ‌به روز در حال پیشرفت است و مکانیک‌های متبحر دنیا همیشه نسبت به آخرین پیشرفت‌ها آگاه هستند و اطلاعات کافی دارند. اگر یک تعمیرکار از آخرین پیشرفت‌های صنعت خودرو و تعمیرات آن آگاهی نداشته باشد نمی‌تواند به مشتریان خدمات با کیفیت ارائه کند.

هم‌چنین کسانی که تجربه بیشتری دارند، می‌دانند ممکن است هر خودرویی وارد تعمیرگاهشان شود و آنها نمی‌توانند از قبل نوع خودرو را پیش‌بینی کنند. پس داشتن اطلاعات کافی در مورد موتور، سیستم الکترونیکی، سیستم سوخت، سیستم تهویه و… مربوط به همه خودروها امری اجتناب ناپذیر است.

توانایی مدیریت 

یک مکانیک ممکن است در موقعیت‌های خاص و پیش‌بینی نشده قرار بگیرد، پس لازم است توانایی مدیریت بحران را داشته باشد. یک مکانیک حرفه‌ای می‌تواند در شرایط حاد خونسردی خود را حفظ کند، کنترل شرایط را در دست بگیرد و بهترین عملکرد را داشته باشد و گرنه در شرایط عادی هر کسی می تواند عملکرد خوب و مناسب داشته باشد.

مسئولیت پذیری بالا

یک تعمیرکار حرفه‌ای وجدان کاری را مبنای تصمیم‌های خود قرار می‌دهد. او با مشتریان خود صادقانه رفتار می‌کند و با ارائه کار با کیفیت و استفاده از بهترین قطعات خودرو، اعتمادشان را جلب می‌کند. مکانیک‌هایی هستند که به مشتری می گویند از بهترین قطعات استفاده کرده‌اند و هزینه قطعات خوب را از او می‌گیرند، اما در واقعیت از معمولی‌ترین قطعات با کمترین هزینه‌ استفاده کرده‌اند. یا کسانی که از قطعات دست‌دوم استفاده می‌کنند، اما هزینه قطعات نو را از مشتری می‌گیرند. دوران طلایی چنین مکانیک‌هایی زیاد دوام ندارد و خیلی زود مشتری‌هایشان را از دست می‌دهند.

تجربه‌ کاری (دوره مکانیک خودرو)

یک مکانیک، زمانی می‌تواند یک متبحر باشد که به اندازه کافی تجربه داشته باشد، زیرا در هر تجربه، اطلاعاتی به او اضافه می‌شود که در موقعیت‌های مشابه به او کمک می‌کند. مکانیک‌های با تجربه با هر شرایطی که روبرو ‌شوند، به شیوه خاص خود با آن برخورد می‌کنند.

اهمیت به محیط کاری 

یک مکانیک حرفه‌ای علاوه بر روزهای عادی، در روزهای پرمشغله و شلوغ کاری نیز به نظافت محل کار اهمیت می‌دهد. تمیزی محیط کار نشان می‌دهد که او برای مشتریان خود ارزش قائل است.

رعایت قوانین و مقررات (دوره مکانیک خودرو)

یک تعمیرکار باید بتواند قوانین، مقررات و استانداردهای مربوط به حرفه خود را رعایت کند، مثلا از قطعات و ابزارآلات استاندارد استفاده کند. او می‌بایست در محل کار خود وسایل ایمنی لازم را داشته باشد تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری کند.

اگر در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب مکانیک، موارد بالا را در نظر داشته باشید می‌توانید ماهرترین مکانیک را انتخاب کرده و با خیال راحت خودروی خود‌ را به او بسپارید.

در آکادمی sic می‌توانید زیر نظر بهترین مدرسان و مربیان بین المللی آموزش ببینید و در پایان، گواهینامه و مدرک معتبر مکانیک خودرو را دریافت کنید.

آکادمی اس آی سی دوره های خود را تحت استانداردهای بین المللی برگزار کرده و تمامی استاندارد ها و سرفصل های تعیین شده بین المللی را اجرا می‌کند. هنرجویان پس از اتمام دوره می‌توانند در آزمون دوره شرکت کرده و مدرک مربوطه را دریافت کنند. این مدرک دارای ارزش بین المللی می‌باشد.

گروه آموزشی:

فنی و مهندسی

جهت مشاهده سایر دوره های گروه به قسمت فنی و مهندسی مراجعه کنید.

مدت دوره مکانیک خودرو:

مدت دوره مکانیک خودرو آکادمی اس آی سی معادل 100 ساعت (13 سرفصل) به صورت جزوه آموزشی می باشد.

پیش نیاز دوره مکانیک خودرو (مدرک مکانیک خودرو):

بدون پیش نیاز

این دوره (دوره مکانیک خودرو) بدون پیش نیاز است.

سرفصل های دوره مکانیک خودرو:

 1. آشنایی با سیستمهای اندازهگیری و ابزار کارگاه مکانیک
 2. مولد توان (موتور)
 3. سیستم روغنکاری موتور
 4. سیستم خنک کاری موتور
 5. سیستم سوخت رسانی موتور
 6. سیستم جرقه زنی موتور
 7. كلاچ مكانيكي اصطكاكي
 8. جعبه‌ دنده دستی
 9. جعبه‌ دنده‌هاي اتوماتيك
 10. مسير انتقال قدرت
 11. ترمز
 12. سیستم تعلیق و فنربندی
 13. سیستم فرمان

مدرک دوره مکانیک خودرو:

هنرجو پس از گذراندن دوره مکانیک خودرو موفق به دریافت گواهینامه s.i.c آلمان با استعلام بین المللی (ریجستر کد) می‌شود. همچنین افرادی که مهارت کافی در زمینه مکانیک خودرو دارند و نیازی به دوره مکانیک خودرو در خود احساس نمی‌کنند، می‌توانند تنها با شرکت در آزمون و یا ارسال رزومه کاری خود نسبت به گرفتن مدرک بین المللی مکانیک خودرو اقدام کنند.

لازم به ذکر است در شهرهایی از ایران که نمایندگی یا اساتید فعالی در حال همکاری با آکادمی اس آی سی هستند شما می‌توانید تماس گرفته و با مراجعه به نماینده آکادمی اقدام به اخذ مدرک خود نمایید.

مدرک دوره مکانیک خودرو – دوره مکانیک خودرو – مدرک دوره مکانیک خودرو – مدرک دوره مکانیک خودرو – دوره مکانیک خودرو – مدرک دوره مکانیک خودرو – مدرک دوره مکانیک خودرو – دوره مکانیک خودرو – مدرک دوره مکانیک خودرو

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =